Trying out recipes to pass on to you.

pay more than $2 for steak, trust me

Posted: July 9th, 2009 | Author: leah | Filed under: Uncategorized | Tags: , , , , | 4 Comments »

sometimes…recipes are silly. they look good on paper. but during the execution a step might make you stop and say “why?” like buying chives or parsley only to realize it’s just to sprinkle on the top….no real flavor purpose.

i wanted to add a beef to my ‘cheap week’ and all i had to buy here was the steak and a can of diced tomatoes. and doesn’t “Pan-Seared Steak with Pizzaiola” sound….fun? apparently the pizzaiola is a type of red “sauce” but i don’t get how it added to this dish at all. strike 1.

this recipe called for a rib-eye but i took a hint from Clean Eating Magazine and bought eye of round cuts. VERY lean and about 150 calories per 4 oz serving it said. problem is less fat means less flavor and less juicy. strike 2.

looks purdy like the mag pic, yeah? well tasted like a magazine page. in case of emergency i also made (normally no fail) cheesy polenta. kind of like cheesy grits. i made them the way i always do and….they tasted like soap!? i added salt. more pepper. another hunk of butter. grated some cheddar in the with parm already mixed in. soap. strike 3.

you wins some, you lose some. here is the LINKto the full recipe in case you think you can improve this somehow.

Hubs meter: he dutifully chewed. and CHEWED. he might still be chewing. let’s save the embarrassment of asking and give this a 1 star rating.

Price meter: this is mostly spices, garlic and olive oil. your cut of meat will make a difference. $4.29 got me 3 nice sized eye of round steaks. a can of name brand dice tomatoes was$1.35. divide that by 3= $1.88. of course you will need to add one heck of a side dish or dessert to make up for this mess.

Health meter: we’ll go with “good.” a lean cut of meat is going to give you vitamins and protein without all the fat and cholesterol. and we know tomatoes are a super food. the lack of taste here will send you to theĀ cupboard for cookies later…so it’s a toss up.

So what did we learn this week:

A) it’s fun to try new things

B) planning a menu ahead of time saves money and frustration. we’re talking $19 for 2 people to eat 4 meals this week. and 1 trip to the store. keep your pantry and fridge stocked with some basics. an inspirational (or “duh!”) article HERE:

and C) go with the flow. sometimes you’ll have a hit. sometimes you’ll have a flop. and there’s always pizza delivery. that’s my recovery plan :)


4 Comments on “pay more than $2 for steak, trust me”

  1. 1 Jesse said at 11:36 pm on July 9th, 2009:

    Despite the fact that we have much better pizza here, I miss Mazzio’s sometimes.

  2. 2 Rita said at 1:19 pm on July 10th, 2009:

    One of my biggest problems is not thinking ahead for my dinners during the week and I’ll end up wasting so much time cooking something completely new or realizing too late I need a certain ingredient. Seems like you’ve learned that lesson! Can’t wait to see what you come up with for next week. :)

  3. 3 Helen said at 6:01 pm on July 11th, 2009:

    Jo’s dad repeatedly bought eye of the round steaks. After the fourth or fifth time…. I finally got him to remember that rib eye..good… eye of round..BAD!!!. Jo’s mom now tends to do the steak purchasing in the house but Jo’s dad IS learning! =)

  4. 4 Bakezilla said at 11:46 am on July 12th, 2009:

    What’s your secret to making polenta? I always try to make it and it always comes out, well, so-so. At best. (Joh will remember a polenta dish I made a long time ago that my roommate nicknamed “pie diggy diggy”). So I just buy the prepacked stuff, cut it into slices, put it on the griddle and top it with cheese. Which is okay but lazy. And more expensive. Anyway, teach us how to make polenta! Please!


Leave a Reply